Delphi’nin Rolü:”Delphi Tekniği”

Bugün sizlere yine bir teknik olan ve bu teknikte İnsan Kaynaklarının rolünün yüksek olduğu “Delphi Tekniğin ”den bahsetmek istiyorum umarım araştırmalarım sizin için faydalı olur.

Öncelikle neden delphi Koymuşlar bu tekniğin ismini? Çünkü adını eski yunanda çok gizli bilgileri bildiğine inanılan delphi adında bir tanrıdan almıştır. Delphi tekniği, 1950li yıllarda ABD’de Rand şirketinde çalışan Helmer ve Norman adındaki iki araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Tatbikî bu tekniğin uygulanması sağlayan İnsan Kaynaklarının bir takım amaçları vardır;

  1. Çalışan memnuniyetinin sağlanması,
  2. Daha önce Halo etkisinde de belirttiğim gibi işletme kültürünü benimsetip verimlilik artışının sağlanılması.

İnsan Kaynaklarının bu amaçlara ulaşmasında etkili olan tekniklerden biriside Delphi tekniğidir. Delphi tekniği; İşletmelerde çok sayıda kişiye aynı anketi tekrar tekrar uygulanması ile net bir cevabın ortaya konulmasını amaçlayan, riskleri en aza indirerek en doğru öngörüyü oluşturan en iyi objektif karar alma yöntemidir. Delphi tekniği özellikle politik, duygusal ve güçlü grupların bulunduğu ortamlarda karar verme durumlarında kararların birbirlerinden etkilenmesi için kullanılabilir bir yöntemdir ayrıca. Peki, bu tekniği kullanma amacı nedir? Şimdiye kadar anlattıklarımdan az çok anladığımız gibi;

  1. Geleceğe ilişkin tahminler üretmek,
  2. Uzman görüşlerini ortaya koymak.

Genellikle uzmanlık gerektirecek konularda İnsan Kaynakları tarafından anketler fikirleri sormak amacıyla gönderilir. Konuyla ilgili uzman görüşleri ardışık anketlerle alınır. Karar verme aşamasında hiçbir karar vericinin birbirinden haberi yoktur ve kararları dolayısıyla birbirlerini etkilememektedir.  İnsan Kaynakları gelen cevapları inceler ve bir değerlendirmeye varır. Cevapları karşılaştırır ve görüşlerin yazılı olduğu bir liste yaparak karar vericilere gönderir. Böylece ortaya atılan her fikir görülmüş olur. Daha sonra karar vericiler tarafından ortak bir bikir belirlenip İnsan Kaynaklarına geri dönüş yaparlar. Bu döngü karar alınana kadar devam edecektir.

Delphi tekniğinin en temel özellikleri ise;

  1. Geri besleme,
  2. Katılımda gizlilik,
  3. Grup tepkisinin istatistiksel analizi.

Günümüzdeki gelişmiş teknoloji sayesinde kararların daha hızlı bir şekilde alınır. Karar verme aşamasında katılımda gizlilik özelliği sayesinde kararların birbirinden etkilenmeden, çekinmeden verilmesini ve ortak bir kararın verilmesine olanak sağlamaktadır. Geri beslemenin de ne kadar önemli olduğu ortaya konulmuştur.

9,557 total views, 10 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir