Doğru CV fotoğrafı nasıl olmalı?

Merhaba. İnsan Kaynakları uzmanının masasında 100 tane CV ve bu CV’lerin içerisinde sizin de CV’niz olduğunu düşünün. Bu 100 CV arasında fark edilmeniz için 10 saniyeniz olduğunu biliyor muydunuz? İşte o ilk 10 saniyede ilk eleme aşaması yapılmaktadır. Bu yüzden CV önemli olan bir kriter olan “CV fotoğrafı “ hakkında özen göstermeniz gerekmektedir. Şimdi gelin hep beraber CV de fotoğrafın ne şekilde olması gerektiğini inceleyelim.

İşe alımlarda sizin yetenek ve becerilerinize bakıldığı gibi tabi ki fotoğrafınıza da bakılır. Çünkü İnsan Kaynakları Uzmanı; karşısında kim olduğunu,  kim ile görüşeceğini bilmek ister. Evet, iş başvurusu için mükemmel bir özgeçmiş hazırladınız kendi yetenek, beceri ve tecrübelerinize güveniyorsunuz sırada sadece CV fotoğrafı kaldı. Aynı kriterlere sahip kişiler arasından sıyrılmanız için düzgün bir fotoğrafınızın olması gerekebilir. Dikkat edin kırmızı çizgileri aşıp ölümcül hatalar yapmayınız. Çünkü fotoğrafınız İnsan Kaynakları tarafından, olduğundan daha da fazla dikkate alınmaktadır.

Fotoğrafta Dikkat Etmemiz Gereken Durumlar;

  • CV’ye ekleyeceğiniz fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş bir vesikalık olması gerekir,
  • İşin ciddiyetini yansıtacak şekilde olmalı,
  • Kıyafetiniz uygun, temiz ve düzenli bir görüntüye sahip olması,
  • Erkeklerin, saç ve sakal tıraşına; bayanların ise saçlarına ve makyajına dikkat etmesi gerekir.
  • Ve son olarak arka fon ile kıyafetiniz uyumlu olması gerekir.

Sakın ha CV’lerinizde deniz manzarasıyla, sevgilinizle çekildiğiniz fotoğrafları kullanmayınız. Koyacağınız fotoğrafın sosyal bir platformun profil fotoğrafından alınmış gibi bir izlenim yaratmaması gerekir. Eğer, fotoğrafınız İnsan Kaynakları Uzmanı tarafından aşırı dikkat çekişiyorsa yani bir nevi göze batıyorsa CV’niz çöpe atılmış olacaktır.

İngiltere, Amerika gibi ülkelerde CV ye fotoğraf eklenmiyor. Nasıl oluyor demeyin oluyor çünkü bunun gerçekten geçerli güzel bir sebebi var. Eğer fotoğraftaki haliniz yönetici tarafından olumlu karşılanmadıysa CV’niz hemen çöpe atılabiliyor. İkinci durum ise ırkçılığı ortadan kaldırmak amacıyla bu uygulama yapılmaktadır.

Şimdiden iyi şanslar dilerim.

20,186 total views, 11 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir