Etkili Bir Cv Oluşturmanın Püf Noktaları

Merhaba. Cv’nin ne olduğunu önceki yazımda detaylı bir şekilde belirtmiştim. Peki,  etkili bir CV’nin nasıl hazırlandığını , neleri yapmamamız, nelerden kaçınmamız gerektiği gibi konular belirleyici rol oynamaktadır etkili bir CV’nizin olabilmesi için.

Cv’nizde yazım tarzınızdan tutun yeni mezun ve tecrübeli olmanıza kadar her şey sizin binlerce kişi arasından sıyrılıp öne çıkmanızı sağlayacak etkili bir CV oluşturmanız gerekmektedir. Ayrıca etkili bir CV oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiğinin bilincinde olup ve oldukça sık rastlanan hatalardan kaçınmanızı tavsiye ederim yoksa CV’niz bir çöp olarak bir kenara atılacaktır.

Bir iş başvurusuna sizin gibi yüzlerce kişi başvuru yapmaktadır. Bu kişiler arasından sıyrılıp kendinizin bu iş için uygun olduğunuzun anlaşılması için gereken ilk on beş saniye içesinde fark edildiniz fark edildiniz yoksa üzgünüm ki olumlu bir sonuç olmayacaktır. CV’nizin sizi tanıtma oranı ne kadar yüksek ise işe alınma ihtimaliniz de o denli yüksek olacaktır. İşe başvurularda yapacağınız ilk hazırlığın başvuru yaptığınız firma, iş pozisyonu ve şirkete ne katacağınız konusunda bir ön hazırlık yapmalısınız. Peki o zaman şimdi etkili bir CV için yapmamız ve yapmamamız gerekenlerin neler olduğuna bakalım.

  • Şekil açısından CV’nizin beyaz bir A4 kağıdına yapılması ve bir sayfadan oluşmasında fayda var. CV’nizi çok uzun ya da çok kısa olmasın sade, anlaşılır bir şekilde olmasına dikkat edin. Türkçe karakterler kullanın. Yaygın kullanılan yazı karakterlerinden Arial veya Times new romanı seçerek 11 punto büyüklüğünde olmalıdır.
  • Ön yazınızın açık, kısa ve başvuru yaptığınız pozisyona uygun bir şekilde olmalıdır. İmla kurallarına, kelimelerin anlamlarına dikkat etmelisiniz. Çok itinalı olmaya özen gösterin.
  • Öncelikle CV de kişisel bilgilere yer verirken doğru ve net bir şekilde işe alımcının aklında sizin hakkınızda bir ön fikir uyandırmalı. Unutmayın ki kişisel bilgiler CV’nizin ilk aşamasıdır. Abartılı bilgi vermekten kaçınmalısınız. Özellikle e-mail adresinizin size özgü yani adınızı ve soyadınızı içeren bir e posta adresi olmasına dikkat edin.
  • CV’nizin en önemli aşamalarından birisi de eğitim bilgilerinizdir. Doğru ve güncel bir şekilde CV’e eklemeniz gerekmektedir. Tabii ki ilkokul, ortaokul bilgilerinizi eklemeyeceksiniz. Eğitim bilgilerinizi girerken hiyerarşik sıralama yapmalısınız. Yani önce lise sonra üniversite  ve son olarak yüksek lisans, doktora eğitimlerinizi eklemelisiniz.
  • Eğitim bilgilerinizden sonra tecrübelerinizi ekleyebilirsiniz. İş dünyasında yapmış olduğunuz deneyimleriniz ve katkılarınızı bu kategoride göstermeniz oldukça faydalı olacaktır. Tecrübelerinizi belirtirken tıpkı eğitim bilgilerinizde yaptığınız gibi hiyerarşik bir sırayla ilk işinizdeki pozisyondan en son işinize kadar olmalıdır.
  • Şimdi sahip olduğunuz kendinizi geliştirmek, fark ettirmek için almış olduğunuz beceri ve sertifikaları ekleyebilirsiniz. Sertifikaları eklerken sertifikayı aldığınız kurumu, tarihi eğer varsa derecenizi eklemeyi unutmayınız.
  • CV’in son kısmına referansları ekleyebilirsiniz. Sizler hakkında bilgi verebilecek, eski iş yerinizdeki iş arkadaşınızı, müdürünüzü, yöneticinizi referans olarak ekleyebilirsiniz. Sakın ha akrabalarını ekleyip demeyin. Ayrıca referanslarınıza önceden bilgi vermeyi unutmayın.

 

Son olarak tüm bu kriterleri göz önüne alarak hazırlamış olduğunuz CV’i birkaç kez kontrol edin. İnsan gözünde kendi hazırlamış olduğu yazıları bilinçaltında doğru olarak varsaydığı için yanlışlarınız gözünüzden kaçabilir. Bu yüzden CV’i bir başkasına kontrol ettirip etkili bir CV hazırlamış olacaksınız.

 

 

373 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir