Europass CV!

Merhaba.
CV türlerinden birisi ve oldukça ilginç bir ismi olan Europass CV nin ne olduğuna, farkının, avantajının ne olduğunu öğrenelim.


Europass, kişilere beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da yani Avrupa birliği, EFTA/EEA veya aday ülkelerde açıkça ve kolayca bir şekilde anlaşılmasını sağlamak amacıyla oluşturulan beş belgeden oluşan dokümanlara sahip bir isimdir. Avrupa Parlamentosunun yeterlilikler için tek bir saydamlık çerçevesinde 2004 yılında oluşturulmuştur. Europass CV ise bu değinmiş olduğum beş dokümandan birisidir. Europass CV standart bir formata sahiptir. Bu doküman ile kişisel bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, eğitim ve öğretim bilgilerinizi ve kişisel becerilerinizi belirli bir formatta oluşturabilirsiniz. Vu doküman formatı standart ve AB ülkelerinde de aynı olduğu için özellikle yurtdışı başvurularınızda kendinizi kurum ve kuruluşlara, işverenlere en etkin şekilde tanıtmanıza olanak sağlar. Yeteneklerinizi ön plana çıkararak sizi daha görünür tercih edilebilir hale getirir. Avrupa Birliği düzeyinde eğitim programlarına veya bir işe katılmak isteyen herkesin hayatını kolaylaştırıcı bir CV türüdür.
Europass CV basit ve anlaşılır olduğu gibi oldukça başarılıdır. Hem ülkemizde hem de uluslararası boyutta oldukça şeffaf ve anlaşılabilir bir CV dokümandır.Tüm dünyada standart bir şablon kullanılarak hazırlandığından işverenler sizin hakkınızda her türlü bilgiye sahip olabilirler. Bu CV türü sizin tarafınızdan hazılanır yani tamamen size bağlıdır. Europass CV ücretsizdir, her yaşta insanlar tarafından 26 dilde oluşturulabilir.
***Europass CV’nin Avantajları:
• Ücretsiz ve gönüllü kullanıma açıktır.
• Beceri ve yeterliliklerinizi etkin ve açık bir şekilde sunabilirsiniz.
• Avrupa’da geçerli standart formatta bir özgeçmişiniz olur.
• Örgün, yaygın ve informal öğrenmeyle kazanılan öğrenme çıktılarınızı ve sosyal becerilerinizi birleştirebilirsiniz.
• Deneyiminiz az olsa bile güçlü olan özelliklerinizi öne çıkarabilirsiniz.
• Standart formatıyla başvuru aşamasında adaya, değerlendirme aşamasında işverene kolaylık sağlar.

Europass CV’e örnek:
http://www.europass.gov.tr/images/ornek_dokumanlar/pdf/CV-EuropassKabasakal-TR.pdf

***http://www.europass.gov.tr

592 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir