FRANCHISING

Merhaba. Bugün sizlere bambaşka bir kavram olan Franchising hakkında araştırma yaptım ve araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Temelde uluslararası pazarlamada dağıtım konusunda 3 temel biçimde dış pazarda iş yapılır. Bunlar ihracat, anlaşmalar ve doğrudan direkt yatırımlar olmak üzere 3 temel biçimde pazara giriş stratejileridir. Franchising ise anlaşmalar ve ortaklıkların içerisinde yer alan bir anlaşma türüdür.

Uluslararası pazara girmek isteyen bir işletme tarafından yut dışındaki yerel üreticiye herhangi bir varlığın üretim, satış ya da kullanım hakkını belirli süre veya bir bedel karşılığında verilir. Franchsing işinde taraflar şöyle lisans veren tarafa franchiser, alan tarafa ise franchisee denilmektedir. Şimdi şöyle bir açıklama yaparsak; Franchising, franchise verenle franchise alan arasında gerçekleşen ve belirli bir ücret veya satışların belirli bir yüzdesi şeklinde ödeyerek iş yapma imkanı verdiği karşılıklı bir anlaşma diye tanımlayabiliriz. Sanırım şimdi daha iyi anlamışsınızdır. Günümüzde hizmet sektörünün önemli bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Hizmet sektörünün, üretim sektörüne göre daha fazla pay göstermesi Franchisin’i popüler hale getirmiştir. Bu yüzden oldukça hizmet sektöründe kullanılan bir stratejidir. Belirli bir sermayeye sahip olan ancak bir iş deneyimi olmayan küçük işletmelere ve bireysel girişimcilere destek sağlar ve dış pazarlara hızlı bir şekilde açıklamak isteyen işletmeler için ideal bir yöntemdir.

Aslında bakarsanız şimdiye kadarki açıklamalarımdan franchising’i özellikle genç ve istekli girişimciler için kaçırılmaz bir fırsat gibi. Franchising anlaşmaları özellikle müşterilerle iletişimin önemli olduğu iş kolları için bir fırsat yaratmaktadır.

Franchisingin Avantajları
-Yurt dışı pazarlara hızlı girme fırsatı verir.
-Franchise veren firmanın perakendeci seviyesinde günlük rutin işler ve küçük detaylarla uğraşmasına gerek kalmaz.
-Yerel pazarlar hakkında bilgi ve deneyim sahibi girişimcilerin kullanılmasıyla bir çevrede çalışma zorlukları en aza indirgenmiş olur.

Franchisingin Dezavantajları

-Franchise alacak girişimcilerin bulunmasında yaşanan zorluklar.
-Performans standartlarının sürdürülmesinde yaşanan zorluklar.
-Maliyet kontrolü zorlukları
-Sözleşme koşulları konusundaki anlaşmazlıklar ile ilgili zorluklar.
-Başarılı bir franchise’ın özellikle gelişmekte olan ülke pazarlarında taklit edebilme şansı yüksektir.Bu yüzden franchiselar pazara girdikten kısa süre sonra yoğun bir rekabetle karşılaşabilirler.

 

Franchisinde belirli bir standart oluşturulmaya çalışılır. A ülkesindeki şube ile bir başka ülkedeki aynı şube her şey aynı olma zorunluluğu vardır. Franchising aslında bir yandan pazara hızlı bir şekilde girmemizi sağlarken diğer bir yandan çok masraflı hale gelebilmektedir. MC Donals franchising veren kuruluşlardan birisidir. Ülkemizde ise bu franchising çiğ köfteciler de görebiliriz. Sokakta gördüğümüz her beş dükkandan birisi çiğ köfteci. Tabi akıllara bu kadar çiğ köfteci franchising için o kadar verdikten sonra o parayı çıkarabilecek mi? Dediğim gibi girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat ama yerine ve zamanına göre.

10,089 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir