Günümüzün Trend Konusu:”Asgari Ücret” (Asgari ücret nedir? Nasıl Hesaplanır?)

Asgari ücret, bir işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak minimum ücrettir.

Devlet tarafından belirlenir. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ve ülkenin ekonomik durumu göz önünde bulundurulur. Asgari ücret tespit komisyonu tarafından en geç iki yılda bir belirlenmelidir. Bütün iş kollarını kapsamaktadır. Asgari ücreti belirleyen beş kişi devleti beş kişi işveren, beş kişi işçi temsilcisidir. Sosyal güvenlik bakanının tespit edeceği bir başkan tarafından çalışmaları sürdürür. Komisyon bakanlığın çağrısı üzerine toplanmaktadır. Komisyon en az on kişi ile toplanmaktadır. Oy çoğunluğu ile karar verilir. Oylar eşit olursa başkanın oyu dikkate alınır. Komisyonca belirlenen ücretler resmi gazetede yayınlanır. Yayınlandığı tarihten sonraki ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girer. Asgari ücretten düşük ücret uygulanamaz. Bu durumda asgari ücret ile aldığı ücret arasındaki farkı beş yıllık zaman aşımı içinde her zaman isteyebilir. Orantısız düşük işçi çalıştıran kişilere 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası verilmektedir. İşveren tarafından işçiye sağlanan sosyal yardım sebebiyle asgari ücrette indirim olmayacaktır. İşveren asgari ücreti iş yerinin belirli bir yerinde göstermek zorundadır.

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında dördüncü kez toplandı. Toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı. Bakan Müezzinoğlu toplantı sonunda rakamı açıkladı.

Asgari ücretin yeni yılda da yılın tamamı için belirlendiğini kaydeden Müezzinoğlu, yapılan görüşmelerin ardından yeni yılda asgari ücrete yaklaşık yüzde 8 artış yapıldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında brüt bin 777 lira 50 kuruş, net bin 404 lira 6 kuruş olduğunu belirtti.”

734 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

One thought on “Günümüzün Trend Konusu:”Asgari Ücret” (Asgari ücret nedir? Nasıl Hesaplanır?)

  1. I see your page needs some fresh content. Writing manually takes a
    lot of time, but there is tool for this boring task,
    search for: Wrastain’s tools for content

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir