“Hawtrone etkisi”

Merhabalar

Bugün sizlere önemli bir unsur olan insan faktörüne değinen “Hawtrone etkisi”  hakkında düşüncelerimi, bilgilerimi paylaşmak istiyorum. Nedir bu hawtrone etkisi?

Aslında geçmişten günümüze iş dünyasında etkili olan bir durum. Biz buna işletmeler için verimi arttıracak bir unsur olarak da bakabiliriz. Hawtrone etkisi ilk olarak 1920- 1930 yıllarında Elton Mayo ve arkadaşlarının ABD’de bulunan Western Electric şirketinde insanlar üzerinde çevresel ve bireysel faktörler ele alınarak yapılan bir grup psikolojisi deneyi olarak söyleyebilirim.  Çalışmanın esas amacı aydınlanma düzeyi ile verimlilik artışı arasındaki ilişkiyi incelemekti.  Aydınlanma düzeyinin arttırılmasıyla verimliliğin arttığını da gözlemlemişler. Daha sonrada aydınlanma düzeyini azaltmışlar ancak yine verimliliğin arttığını fark etmişler. Bu çelişkinin nedenini araştırmak için işçilere sormuşlar. İşçilerde kendileriyle ilgilenilmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirmişler. Bilim adamlarının keşfettikleri bu duruma Hawtrone etkisi denilmiştir. Verimliliğin artışında çevresel faktörlerin etkili olması yanında işçilere karşı tutum ve davranışların, işçilerin işletmeye kendini bağlı hissetmeleri, kendi amaçlarının işletme amaçları ile denk olması gibi etkenlerde baktığımız zaman çevresel faktörler kadar etkili olduğunu görüyoruz.  Gerçekten etkili midir bu Hawtrone diye sormaya gerek bile olamayacağını düşünüyorum. Neden diye sorarsanız? Doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiler üzerinde yapılacak uygulamalarda istenilen sonuca ulaşıldığını görebiliriz. Çünkü insan faktörü önemli etkendir ve iş gücünü ifade eder.  İşletmeye kendisini ait hissetmesi ve bunun bir parçası olduğunu düşünmesi bile verimliliği arttırıcı bir unsurdur. Tabi bu tekniği destekleyen olduğu kadar desteklemeyen bilim adamlarının da olduğu görülmüştür.

Sonuçta, işin teknik kısmının yanında “insani” yönünün de verimlilik açısından son derece önemli bir faktör olduğunu,  insanların bir makine gibi düşünmeyip onların insan olduğunu dinlenilmeyi, söz hakkı sahibi olmayı istediklerini unutmamak gerek. Bu durum da verimlilik açısından işbirliği, dayanışma ve insan ilişkilerinin geliştirilmesine önem veren insan ilişkileri kavramının ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. İş yerindeki verimliliğin arttırılması, işçilere tepeden emir vermeyi ve disiplinle kontrol etmeyi öngören modellerin yerine hiyerarşiden az da olsa uzaklaşmak gerektiğini ve yapılacak olan değişiklikleri ve unsurları çalışanlar  ile paylaşılmasına önem vermeliyiz.

301 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir