Hayatımızdaki Trend Kavram:”Mindfulness”

      Merhabalar herkese,
      Son zamanların trend kavramlarından, kongre ve zirvelerin başlıca konularından birisi de “Mindfulness” . İlgi çekici bir konu değil mi sizce de?

 Bence merak uyandırıcı bir konu. Merak olurda araştırma olmaz mı?  Şimdi bu konuyu araştırıp neler öğrenmişim gelin beraber inceleyelim.  Türkçe karşılığı tam olarak çevrilmese de literatürümüze  “Bilinçli Farkındalık” olarak geçmiştir. Açıkçası çok güzel ve bir o kadar da ilgi çekici bir konu olmasına rağmen anlaşılması en zor konular içerisinde de yer alıyor bence. Bende bir şeyler anlatmaya çalıştım umarım bu konuda faydalı olabilmişimdir.

        Öncelikle kendimden yola çıkarak bir örnek verip başlamak istiyorum. Bir öğrenci olarak bu örneği tabi ki öğrencilik üzerinden vereceğim(benim içinde şuan yaşadığım bir durum ayrıca 🙁  ) Hepimizin öğrencilik zamanı oldu. Düşünün evdesiniz veya yurttasınız, ancak aklınız gelecek haftaki vize sınavlarında, ve sınava çalışmak için yapmanız gerekenler televizyon seslerinin arasında gidip geliyor. Okuldan geldiniz, evdesiniz ancak  dışarı bile çıkmıyorsunuz. Kendinizi hapis olmuş, bitkın ve çaresiz hissediyorsunuz. Vizelerin çabucak geçmesini hayal ediyorsunuz ancak sadece hayalde kalıyor. Sınavların hayatı tükettiğine ve okulu bırakmaya karar veriyorsunuz. Şimdi ise şunları hayal edin: Evdesiniz aynı şeyleri hissediyorsunuz çaresiz ve bitkin. Ancak dikkatinizi sınav deneyimlerinize veriyorsunuz. Ellerinizin sımsıkı, omuzlarınız gergin ve nefesinizin daralmış olduğunu fark edip kendinizi gevşetiyorsunuz. Sınavların okulun diğer her şey gibi biteceğine inanıyorsunuz. Tüm bu sıkıntılı durum arasında anın güzelliğini fark ediyorsunuz. Sağlıklı ve hayata olduğunuz için şükrediyorsunuz. İşte Mindfulness, şu anda yaşadığımız, kendimizde ve etrafımızda gerçekleşenleri oldukları gibi fark etmektir. Aslında bir nevi Carpe Diem gibi anı yaşamak gibi diyebilirim.
   Mindfulness’i net bir şekilde açıklayacak olursak; Bilinçli farkındalık (Mindfulness), Budizm, Taoizm, ve Yogayı kapsayan geniş ve derin bir felsefeden geliyor. Mindfulness, stresi azaltmada, kendinizi fark etmeyi güçlendirmede, duygusal zekâyı geliştirmede, size zararı olan duyguları ve  süreçleri zayıflatmada her geçen gün daha fazla kullanılan etkin bir yöntem haline gelmiş durumda. Peki nasıl Mindfulnessi yaşam biçimi halimize getireceğiz? Farklı uzmanlara göre Mindfullness aşamaları farklılık gösterebiliyor. Ancak hepsi aynı kapıya varıyor.
• Ayrışma (defuzyon): İşlevsel olmayan düşünce, inanışlar ve hatıralarımızdan uzaklaşıp onları bırakabilme.
• Kabullenme: Acı veren duygu ve duyumlar için bir alan hazırlama ve yaşadığımız anda olan şeylere dikkat etmek.
• Şimdiki zamanla temasa geçme: Tamamen şimdi ve buradaki deneyimle, açık ve meraklı bir yaklaşımla ilişki kurma.
       İş hayatından okul hayatına kadar oldukça farklı alanlarda uygulanabilecek Mindfulness teknikleri bu çalışmayı düzenli yapan kişilerde;
• Fiziksel gerginlik ve psikolojik stres belirtilerinde, uzun dönemli bir azalma
• Tükenmişlik ve depresyon halinde çok daha az sıkışıp kalma
• Bırakmak isteyip de bir türlü hayatından çıkaramadığı alışkanlık, bağımlılık ve davranışların zamanla unutulduğu görülmüştür.
      Ayrıca Midfulness egzersizleri ile kas geliştirir gibi dikkatimizi de geliştirebiliyoruz. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. FMRI’ın (Fonsiyonel Magnetik Rezonans Görüntüleme) tıpta kullanılmaya başlamasıyla beynimizi yakından tanımaya başladık ve Neuroplastisite diye bir kavram ortaya çıktı. Neuroplastisite, basit ifadeyle beynimizin hangi bölümlerini çalıştırırsak, o bölümün fiziken gelişmesi, yeniden yapılanması anlamına gelmektedir.
      Son olarak farkındalığı İnsan Kaynaklarına bağlayacak olur isek karşımıza Mindfulness liderler çıkar. Mindfulness liderler bireylere farklı bir deneyim ve bakış açısı katmak, odaklanmayı, yaratıcılığı arttırmayı, duygusal zekanın güçlenmesini amaçlar. Böylece liderlerde, stresten uzaklaştırdığı için daha net kararlar almasını, ilişkilerinin olumlu-kuvvetli olmasını ve en önemli özelliklerinden birisi olan empati kurmayı kolaylaştırır. Apple ve  Google,  bu yöntemi kurumlarında uygulayan firmalardan bazılarıdır.
Biraz kendinize zaman ayırın…  Rahatlayın… Anı yaşayın, anda kalın…

252 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir