İnsan Kaynakları Nedir ? Kimdir ? Ne iş Yapar?

  Merhaba,
      İnsan kaynaklarında iyi bir konuma sahip  olmak isteyen bir son sınıf öğrencisi olarak bu konu benim için güzel ve özel bir konudur. Umarım bu konunun insan kaynaklarına meyilli olan   arkadaşlarıma da yol gösterebilmişimdir. Öncelikle olarak  “ İnsan kaynakları nedir?, Kimdir?,  Ne iş yapar? , Bulunduğu kurumda yetkileri ve sorumlulukları nelerdir? ” gelin şimdi hep beraber bu sorunların cevaplarını öğrenelim.

     Şimdi bahsedeceğim durum benim de başıma geldi ve inanıyorum ki çoğu insan kaynaklarında çalışan kişilerin hayatlarında bir kez  bile olsa karşılaştığı bir durumdur diye tahmin ediyorum. Bizim kültürümüzde sık sorulan sorulardan birisidir. Soru aynen şu şekildedir: Üniversiteyi bitirince ne olacaksın?  Cevap ise basit, insan kaynakları sorumlusu olacağım. Size anlamış gibi bakarlar ancak aslında ne işe yaradığını , iyi mi?  kötü mü? hiçbir fikre sahip değillerdir. Sonra size yine  sorarlar  peki ne yapacaksın ?  diye bu muhabbet bir süre daha devam eder. Şimdi esas  konumuza gelir isek insan kaynakları, herkes tarafından mülakatları gerçekleştiren kişiler olarak bilinir ancak bu sadece buz dağının görünen küçük bir kısmıdır. Aslında insan kaynakları muhasebe , bilgi sistemleri gibi bir destek birimidir. Destek birimi olarak faaliyet ve stratejik olarak iki ana gruba ayrılır.
 
Faaliyetsel olarak: Eleman alımı, elemanlara eğitimin verilmesinin sağlanması, bordroların hesaplanıp hazırlanması, Personel özlük dosyalarının güncel olması ,performansın, gelişimin ve motivasyonun en yüksek noktada olmasını , elemanların işten çıkarılmasını , neden işten çıkma nedenlerini , emeklilik gibi işlemlerin kanun ve prosedürlere uygun bir şekilde araştırır ve tamamlar.
Stratejik olarak: Kurumun planlamış olduğu strateji çerçevesinde eleman ihtiyaçlarına yönelik temin, kariyer planlama ve performans yönetimi gibi sorumlulukları kapsar.
      İnsan kaynakları departmanı,  kendi içerisinde yukarıda bahsetmiş olduğum işlemleri kategorize ederek örneğin bordrolama işini personel özlük birimi  , servislerin ayarlanması ve yemekhanelerin  düzenlenmesi de  idari işler departmanı gibi bölümler yapmaktadır. Bunların dışında İK kişilere uygun oryantasyon planı yapar. Yani elamanların işyeri ve dışındaki bütün olaylara bakar çünkü motivasyon önemli bir etkendir.
    Ve son olarak güzel bir sözle bugün ki bloğumu bitirmek istiyorum:
“Her yönetici aslında birer İK yöneticisidir”
   Teşekkür ederim. Bir sonraki bloğumda görüşmek dileğiyle. Kendinize iyi bakın.

18,822 total views, 13 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir