İş Hayatında IQ ve EQ

Merhaba,

İnsan kaynakları denildiğinde ilk akla gelen bir önceki yazımda da belirttiğim gibi mülakatlar yani işe alımlardır. İnsan kendi kendine soruyor değil mi? Nedir bu IQ, EQ ? Neden böyle bir yol izliyorlar? Bu testler ne işe yarayacak? Evet, şimdi gelin beraber bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

Öncelikle IQ ve EQ nedir bunları açıklayalım. Biliyorum ki IQ ve EQ hakkında hepiniz bir şeyler okumuşsunuzdur. IQ, ingilizceden   “intelligence quotient” gelmiştir. Zekâ katsayısı yani kişisel zekâmız anlamına gelmektedir. IQ’u beyinsel zekâmız olarak beynimizin sol lobundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Beynimizin sol kısmı da sayısal ağırlıklı olduğu için IQ’su yüksek insanların sayısal konularda oldukça başarılı oldukları gözlemlenmiştir. . Yüksek I.Q’lu kişiler üretkenlikleri ve başarılı zihinsel faaliyetleri ile ön plana çıkarlar.  EQ (İngilizceden   “Emotional quotient”) ise kişilerin duygusal zekası olarak tanımlanmıştır. Sözel konularda daha başarılıdırlar ve beynin sağ kısmını kullanırlar. Çevremizdekilerle iyi ilişkilerimiz kurabilmemiz  buna en basit örnek olarak gösterebilir ve bu  EQ’nun özelliklerinden birisidir. IQ ve EQ tanımlarını göz önüne aldığımızda birbiriyle etkileşim içinde olan ve birbirlerini tamamlayan özellikler olarak karşımıza çıkar. Başka bir yandan  EQ, IQ’nun kullanılmasını etkileyen bir etken  olarak karşımıza çıkıyor. Buna en açık örneği ise; stresini kontrol altına alamayan bireyin konsantrasyonunu sağlayamamasından dolayı zekâsını kullanamamasıdır. Duygusal zeka sayesinde EQ oranları yüksek olan bireylerde; Sosyal beceriler, liderlik, yönetim, Empati kurabilme, kişisel motivasyon, kendini yönetebilme yönlendirebilme ve duygusal kontrol özellikleri daha baskındır. İş hayatında sıklıkla vurgulanan hatta olmazsa olmazları dediğimiz şunlardır:
Kendini doğru ifade edebilmek,
Sorunlara sonuç odaklı yaklaşımlar geliştirebilmek,
Etkili iletişim kurabilmek,
Takım çalışmasına yatkın,
Sorumluluk sahibi,
Bir konuda sınırlamadan ve bütünsel düşünebilen,
Yaratıcı olabilmek gibi özelliklere daha yatkın olduğunu görebiliyoruz.

Sadece yüksek IQ’ya da sadece yüksek EQ’ya sahip olma, kişinin başarıya ulaşma olasılığını  olumsuz etkiler. Yüksek IQ ve yüksek EQ aynı anda sahip kişilerde başarılı olma olasılığı daha yüksektir. EQ’nun  IQ’ya göre öneminin öğrenilmesiyle birlikte işe alım süreçleri de bu kavram etrafında  şekillenmeye başlamıştır. Yetkinlik bazlı mülakat teknikleri dediğimiz  yöntemler geliştirilmiştir. EQ sadece işe alım sürecinin değil bütün bir kariyer planının da önemli bir parçasıdır. Şirketlerin amaçları arasında, kendini ve şirketini iyi ifade edebilen, başarılarını şirketin başarıları ile bağdaştırabilen, kurum içinde iyi ilişkiler kurabilen bireyler yetiştirmek olarak söyleyebiliriz. Son olarak  bir söz ile bitirmek istiyorum;

 
“IQ sizi işe aldırır ancak sizi terfi ettiren EQ’dur.”
Nancy Gibbs

311 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir