Kimdir, Nedir bu “CHRO” ?

Merhaba,

Bügün sizlere İK da yeni bir kavram olan “CHRO” hakkında bahsetmek istiyorum. Kimdir? Nedir bu “CHRO” ? Ne anlama gelmektedir? Şimdi bu soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

 

Hepimiz tartışmasız  CEO nedir biliriz değil mi ? Ya peki CHRO? Bu iki kelimeye baktığımızda ilk dikkatimizi çeken  “C” ve “O” harflerinin benziyor olmasıdır. CHRO, İngilizce açılımı olan “The Chief HR Officer” baş harflerinin birleşiminden gelmektedir. CEO ve CHRO aslında birbirine çok benzeyen iki kavramdır. CEO’nun sorumluluklarından birisi olan; İşin devamlılığı sağlamak ve insan yetiştirme konuları aynı zamanda İK uzmanlarının da tecrübeli olduğu konular içerisinde yer almaktadır. Çok geniş kapsamlı bir şekilde incelendiklerinde liderlik tipleri, düşünce tipleri ve duygusal yeterlilikleri açısından CEO’ların özelliklerine en çok benzeyen grubun CHRO olduğu görülmüştür. Son zamanlarda  İnsan Kaynaklarında, trend kavramlar arasında yer alan CHRO’yu: Endüstri ilişkileri ve İnsan Kaynakları Yönetimi kapsamında başta insan odağı olmak üzere tüm uygulamaları, politikaları  denetleyen ve geliştiren konunun uzmanı olan kişiler olarak tanımlayabiliriz. Daha anlaşılabilir bir şekilde tanımlar isek; İnsan Kaynakları Direktörü ya da İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan, Genel Müdür ve Müdür Yardımcısıdır. Ve son olarak CHRO’nun görevlerine değinecek olursak; kurumsal başarı, şirket değeri, çalışan ilişkileri, yönlendirme ve yetenek yönetimi, liderlik ve çalışanların gelişimini sağlamak gibi konuları söyleyebiliriz.

Bir sonraki blogumda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın…

23,369 total views, 14 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir