Lider doğulur mu ? Yoksa lider olunur mu?

Öncelikle olarak bu soruya cevap vermeden önce lider  kimdir? Nasıl özellikleri vardır? Ne yapar? Gelin önce tüm bu soruların cevaplarını öğrenelim.
033
Lider kavramını maddeler halinde tanımlamaya  çalışırsam ;
*İnsan odaklıdır,
*İnsanlara gerçekten inanır,
*Arkasında durur, destekler,
*Başarıya tabiri caizse açtır sürekli gelişmeyi öğrenmeyi amaç edindirir,
*Çalışanlar için çok iyi bir rol modeldir,
*Sonuç odaklı düşünür,
*Bütün riskleri alır,
*Alçakgönüllüdür,
*Cesurdur zor zamanlarda sorumluluğu üstüne alabilir,
*Her zaman iyi bir dinleyicidir çalışanların dertlerini dinler ve çözer.

Tüm bunların yanı sıra birlikte olduğu iş arkadaşlarıyla gülmeyi, eğlenmeyi ve vakit geçirmeyi iyi  bilir. Aileye önem verir aile yaşantısının başarıyı arttırdığına inanır ve inandırır. Ana konumuza gelecek olursak  lider olabilmek için yukarda bahsettiğim ve yazamadığım pek çok özelliğe sahip olması gerekir. Lider yöneten değil etkileyen kişidir. Eğer bir insan başka insanları etkileyerek bir işi başarıyorsa liderdir.  Bu  arada da tek bir lider tipi yoktur aslında. Kişiden kişiye değişir karizmatik liderler, katılımcı liderler ve  otoriter liderler … Her ailenin her kurumun her ülkenin bir lidere ihtiyacı vardır. Lidersiz bir ortamda mutsuzluk tatminsizlik, israf gibi olumsuzluklar olur. Sevdiğim bir sözle özetlemek istiyorum : John Maxwell ”Kendini lider zannedenin eğer takip edeni yoksa, o kişi sadece yürüyüşe çıkmıştır” der. Burada da liderliğin makamla değil insanları etkileyebilme özelliğidir.. Doğuştan gelen özellikler insanı lider olmasını kolaylaştırır. Ancak bu yeterli olmaz. Yapılan araştırmalarda %30 genetik geri kalan %70 oranda ise sonradan kazanılan özelliklerle sahip olunduğunu bilinmektedir.
Bazılarımızda; söylediğim gibi liderlik özelliği daha doğuştan olabiliyor bu yüzden onlar bizden 1-0 öndedirler. Herkesin konuşması ,ses tonu ,sosyal zekası , iletişim ve ikna kabiliyeti empati yeteneği faklıdır. Kimimizde az kimimizde daha fazla. Bunu eşitsizlik olarak düşünsek bile  aslında her insan sonradan kendini geliştirebilir, daha iyi konumlara gelebilir.

Bir sonraki bloğumda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın.

393 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir