Mavi Yaka İşe Alım Süreci

Merhabalar herkese;

 

Öncelikle işe alım süreçlerinden bahsetmek istiyorum tabi bizim ilgilendiğimiz kısım mavi yaka işe alım süreci. Beyaz yaka işe alım süreçleri mavi yaka işe alım süreçlerinden daha farklı, daha zor ve karmaşıktır. İşe alım süreçleri her firmanın kendi organizasyonu içerisindeki kültürüne göre değişiklik gösterebilir.  Peki, bu süreç nasıl işler? Neye göre belirlenir? Gelin birazda bu konulara birer göz atalım ne dersiniz?

26

Kurumsal firmalar da bu işler genellikle şu şekilde gerçekleşiyor;

Önceliğimiz üretimin ne kadar artacağının belirlenmesi, üst yönetimin planları, pazar payındaki büyüme yani istihdamın artması bizim bu sürecin başlamasının bir işaretidir bir nevi. Peki, üretimdeki miktar belirlendi. Tamamen olasılıklara göre konuşuyorum ağır sanayi üretim fabrikasında ortalama günlük üretim yirmi bir iken istihdamın armasıyla biz bunu otuza yükseltmek istiyoruz. Planlar yapıldı, her bir üretim için kaç aday çalışacağı belirlendi. Daha sonrasında biz insan kaynakları tarafından;

 • İŞKUR’a kayıtlı olan yani iş arayan kişiler öncelikli olarak tespit edilir,
 • Tespit edilen kişilere önce sms yoluyla sınav günü, saati ve getirmesi gereken evraklar hakkında bilgi verilir,
 • Bilgilerin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek amacıyla adaylar teker teker aranır ve sınava gelecek olanlar kesinleşir.
 • Sınav günü belirli insan kaynakları personeli tarafından gerekli bilgilendirmeler yapılır.
 • Önce İş Başvuru Formu doldurulur ve Aydınlatma Metni imzalatıldıktan sonra sınav süreci başlar.
 • İlk sınav kâğıdı olan Zihinsel Beceri Testi belirlenmiş bir süre içerisinde bitirilip görevli personele teslim edilir. Adından da andadığımız gibi bu test adayın temel algı düzeyi, kavramsal zekası, sayısal becerisi, temel muhakeme yeteneklerinin ölçüldüğü test türüdür.
 • Daha sonra Kişilik Envanteri yapılır. Kişilik envanterini kişinin işe yatkın olup olmadığını, davranış biçimlerini, tepkilerini anlamak ve başarısına olan etkisini ölçmek amacıyla yaparız.
 • Bu testlerin sonucunda Zihinsel Beceri testi olumlu sonuçlanan adaylar öğleden sonra gerçekleşecek olan mülakata katılmayı hak kazanır.
 • Mülakatta insan kaynakları personelleri, farklı birimlerden ekip liderleri ve takım liderleri yer alır.
 • Bunların sonucunda mülakatı da olumlu geçen adaylar bir hafta içerisinde aranır ve bu süreçte evraklarını hazırlayıp fabrikaya geri çağrılırlar.
 • Sağlık muayenesi de olumlu sonuçlanan adaylar fabrikada çalışmaya hak kazanır.

 

Evet, bütün bu saha çalışanları işe alım süreci bu şekilde birbirini takip ediyor. Peki, sadece göründüğü kadarıyla mı kalıyor? Hayır, bunlar sadece buz dağının görünen kısmı diyebiliriz. Asıl önemli ve hassasiyet isteyen kısım bundan sonra başlıyor. Her bir çalışandan gerekli evraklar isteniliyor. İstenilen bu evrakların doğru, koordineli ve eksiksiz bir şekilde dosyalandırılması yapıldıktan sonra sigorta işlemleri yapılıyor. Hemen ardından SAP dediğimiz  “Systems Analysis and Program Development” programla her bir çalışan için bütün bilgileri sisteme giriliyor. Tabi ki firmanın belirlediği standartlarla giriş yapılıp daha sonrasında adaylarımız iş başı yapıyor.

Bu süreçlerin basit göründüğü kadarıyla çok yorucu ve ağrılı bir süreç olduğunu itiraf etmeden geçemem. Bir sonraki bloğumda sizlere bu süreçle yakından ilgili ve bizim tasarladığımız projemizi anlatmak üzere…

20,168 total views, 15 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir