Müşterek Yatırım Ortaklığı (Joint Venture)

Merhaba. Girişimci ruhunuz kabarıyor, kısa süre içinde gelirini hızlı bir şekilde arttırmak isteyen bir işletme sahibiyseniz bu potansiyelinizi hiç kaybetmeden hayalinize ulaşmanızı sağlayacak bir stratejidir  “Joint venture”. Başka firmalarla birleşerek birlikte ekonomik atılımlar neden yapmayasınız? . Özellikle yabancı pazarlara açılmak isteyenler için hızlı bir yoldur. Peki Joint venture tam olarak nedir? Ne gibi avantaj sağlar? Gelin bunları beraber öğrenelim.

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” atasözü tam bu strateji için söylenmiş gibi. Günümüzün rekabet koşullarının ne denli olduğunu hepimiz biliyoruz bilemesek bile tahmin etmesi zor değil. Bu kızgın rekabet koşulları arasında başarılı olabilmek için ya çok iyi olmalısın ya da sizin gibi gelirini arttırmak isteyen birisi ile birlikte çalışmalısınız.  Tabii şöyle bir durumda eğer siz erken davranıp pazar payınızı güçlendiremezsiniz, başkaları sizin planınızı kendisi uygulayarak pazardan görünmez hale gelebilirsiniz.

Joint venture ortak girişim olarak tanımlamak mümkün. Müşterek yatırım ortaklığı olarak biliyoruz. Literarürdeki tanımı “ 2 ya da daha fazla tüzel kişinin bir araya gelerek, kararlaştırdıkları belirli bir yatırım projesi için birlikte hareket etmek için oluşturdukları ortak işletme yapısı” olarak bilinmektedir. Pazara ilişkin net bilgiye sahip değilseniz, finansman teknik konularda sıkıntılar var ise be bunların dışında da pazar payınızı genişletip gelirinizi arttırmayı düşünüyorsanız bu strateji tam size olduğunu söylemek istiyorum. Sizin gibi düşünen bir başkası ile bambaşka üçüncü bir firma kurabilirsiniz. Joint venture ile başka ülkelerde ortak bulup, o ortak aracılığıyla başka piyasalara girmenin yollarını da kolaylaşmaktadır.Yabancı bir ülkede yerel bir firmaya ortak olarak, yerel firmanın hisse senetlerinin bir bölümünü satın alma ya da o yerel firmayla yeni bir firma kurma olarak değişik şekillerde de görebiliriz. Bu ortaklık genellikle sektördeki devler arasında gerçekleşir ancak kendine güvenen iki küçük ölçekli işletme arasında da olabilir. Unutmayın ki  başarı şansını arttırmak için büyük veya küçük bütün birleşmelerin detaylı biçimde planlanması ve başarılması gerekir.

 

Ortak girişimlerin %60’ı beş yıl içinde başarısız olmaktadır. Uzmanlara göre başarının sırrı coğrafik veya finansal faktörlerden ziyade insan kaynakları entegrasyonu ve bilgi paylaşımı gibi insan unsurlarıyla alakalı. Tabii üçüncü dünya ülkelerindeki dünya devi işletmelerle rekabet durumunda başarısız olma durumun yüksek. Ortak girişim planının başarılı olup olmadığını analiz edip ona göre başlamak gerekir.

Avantajları:

  • Yerli teknojiye kıyasla daha gelişmiş bir teknoloji imkanı sağlanır.
  • Sizin için yabancı bir pazarın yerel firma ile yapacağınız ortaklık ile Pazar ile bütün bilgilere sahip olabilirsiniz
  • Maliyetlerde azalma
  • Kaynak bulmada kolaylık
  • Rekabet üstünlüğü

Bunu sadece yabancı bir firmayla yerli firmanın ortak girişimi olarak da algılamamız gerekir. Şöyle düşünelim örneğin iki yerli firma, yatırım yapmadıkları bir alanda ortak olarak yeni bir firma kurabilirler. Bu firmayla yeni pazarda yatırım yükünü, riskini paylaşırlar ve güçlerini birleştirdikleri için diğer firmalarla rekabet edebilme gücü daha yüksek olacaktır.

Dezavantajı

  • Ortaklığın genellikle bilinmeyen bir Pazar piyasası olması nedeniyle yüksek bir yatırım riskine girmiş olması.

 

Ortak girişimlerin sadece %40’ının başarılı olduğunu biliyoruz. Geri kalan %60 lık kısmımın da yukarıda belirtmiş olduğum bilinmeyen bir sektör ve pazardan dolayı başarısızlıklara sebep olabilmektedir. Bu nedenle gelişmiş ülkelerdeki bir şirketle güçlerinizi birleştirmeniz ve dersinize çalışmanız başarı şansınızın belki de %80’lere çıkmasını sağlayacaktır.

993 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir