Puantaj Cetveli

Merhabalar…
Herkes sabah erkenden işe gider değil mi? İş yerine varınca mesaimiz başlamış olur ve iş bitimine kadar devam eder. Sabah işe girişleri, işten çıkışları, devamsızlıkları, fazladan mesailerimiz takip edilir ve buna göre hak ettiğimiz ücreti alırız. İşte bu düzenlemelere puantaj denir. Puantaj cetveli ile bilgiler tutulur.


Çalışanların doğru bir şekilde haksızlık yaratmadan hak ettiği ücreti hesaplayabilmek için şirket tarafından tutulan kayıtlara işçi puantajı diyoruz. İşçi puantaj sistemi genellikle taşeron sirketlerde kullanılan bir yöntemdir. İşçiyle ilgili bilgilerin yukarıda da belirtmiş olduğum sabah işe girişleri, işten çıkışları, devamsızlıkları, fazladan mesailer gibi bilgilerin tutulduğu kayıtlardır. Bu bilgileri tutan kişilere puantör adı verilmiştir. Şirketin ödeme şekline göre günlük, haftalık veya aylık olarak bu puantaj defterinden alınan verilere göre işçinin hak edişi hesaplanır. İşçi punatajının tutulması daha küçük şirketlerde ve dediğim gibi taşeron şirketlerde daha çok görülür. Peki daha büyük şirketlerde, mesela 2000, 3000 çalışanın olduğu şirketlerde bunu yapabilir miyiz? Tabiki hayır. Daha büyük şirketlerde, kurumsallaşmış firmalarda bu durum personel takip programları ile çeşitli yöntemler(kart okuma, parmak okuma ) kullanılarak yapılır. İşe giriş ve işten çıkış saati bilgisi elektronik ortama kaydedilir. Elle tutulan puantaj defterinin pek de sağlıklı görünmediği söyleyebilirim. Eksik yazılan veyahut fazladan yazılan mesailer gibi birtakım sorunlara yol açabilir. PDKS(Personel devam kontrol sistemi) kullanılan şirketlerde ise o gün iş yerine giriş yaptığı bilgisi elektronik ortama kaydedilir. İş çıkışında ise tekrar kartı okutur ve çıkış saati de işlenmiş olacağı için normal puantaj yöntemine göre daha sağlıklı olacaktır.
Puantajla ilgili püf noktalar?( iKMania)

* Sosyal sigorta mevzuatı açısından çalışma günleri 30 gün üzerinden hesaplanır. Yani aylar kaç gün sürdüklerine bakılmaksızın (28, 29, 30, 31) 30 gün olarak dikkate alınmaktadır.

* Eğer işçi aynı ay içerisinde işe girip çıkmışsa ay 30 değil 31 gün üzerinden hesaplanır.

*30 gün çeken aylarda ay içerisinde 1 gün devamsızlık yapan kişi için aylık puantaj 25-3 şeklinde oluyor ve ücret kesintisi SGK matrahına dâhil olup günlük ücret değişmiyor. Devamsızlık yapmayan işçinin de puantajı 26-4 oluyor. Yani 26 gün çalışma 4 gün hafta tatili şeklinde.

* İşverenlerin, SGK’ya çalışanları için 30 gün prim bildirmeleri esastır. Şubat ayı 28 gün olmasına rağmen prim bildirimleri yine 30 gün üzerinden ödenir, bu 31 gün çeken aylar için de aynıdır. Herhangi bir ayda eksik çalışması bulunmayan bir sigortalı için ilgili ayın kaç gün sürdüğüne bakılmaksızın 30 gün üzerinden sigorta bildirimi yapılmaktadır. Bu durum şubat ayı için de aynen geçerlidir.

Şubat ayının istisnası çalışanın o ay eksik günle çalışmasıdır. Örneğin; şubat ayında bir çalışan 2 gün istirahat raporu aldıysa prim bildirimi o ay 26 gün olarak yapılır ve çalışanın 2 gün istirahat kullandığı bildirilir.

* Şubat ayında tam çalışan işçinin puantajı 30 gün üzerinden olur. Yani 26+4=30 gün olur. Eğer 1 gün eksik olursa puantajı 27 gün olarak hesaplanır. Yani şubat ayında bir gün işe gelmeyen çalışandan 3 gün kesiliyor.

* Aylık puantaj hesabında eksik günler SGK’ya eksik gün formu doldurularak verilir.

20,512 total views, 11 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir