Referanslarınız CV’de Nasıl Olmalı

Merhaba.

CV’de önemli bir faktör olan CV fotoğrafından sonra, CV’e eklenen referanslar konusuna dikkat çekmek istedim. Referans kavramı, CV’e eklediğiniz bilgileri dışında sizlerle ilgili bilgi verecek kişileri ifade etmektedir. Kimleri referans gösterebileceğiniz, referansları nasıl göstereceğinizi, dikkat etmeniz noktaları ve referans eklerken yapılmaması gereken hataları gelin beraber öğrenelim.

Öncelikle yeni mezun ve iş tecrübesine sahip olanlar birbirinden farklı bir grup sayılarak iki grubunda kendilerini ilgilendiren kişileri referans olarak göstermesi gerekir. Üniversiteden yeni mezun olduğunuzu düşünün. Sizler için e iyi referanslar üniversite hocalarınız olabilmektedir. Çünkü hocalarınız sizin gelecekteki iş başarılarınız hakkında ön fikre sahiptirler. Staj yaptığınız yerdeki deneyimlerinize bağlı olarak stajda sizinle sorumlu kişi size iyi bir referans olabilir. Unutmayın ki, Referans olarak ekleyeceğiniz kişilerin bu durumdan daha önce haberdar olması sizin için iyi olacaktır. Daha önce bir iş deneyimine sahip olan tecrübeli kişiler içinse, referanslar biraz daha detaylı olabilir. Geçmiş işinizdeki üst yöneticiyi, müdürünüzü ve hatta birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızı bile referans olarak gösterebilirsiniz. Referanslarla genellikle telefon ile görüşüldüğü için sizin hakkınızda kısa sürede olumlu bilgiler verecek kişileri seçmelisiniz. Referans olarak ekleyeceğiniz kişilerin net bir şekilde kim olduklarını ve iletişim bilgilerini belirmek gerekir. Örneğin referans olarak göstereceğiniz staj yaptığınız yerdeki İnsan Kaynakları Uzmanının adını soy adını, nerede çalıştığını, hangi pozisyonda olduğunu, sabit ve cep telefon numaralarını ve e-mail hesabını ekleyerek CV’nizi inceleyecek İnsan Kaynaklarının referanslarınız kim olduğu hakkında bir fikre sahip olmasını sağlayacaktır.

Referans olarak sizleri iyi bir şekilde tanıyan kişileri ekleyin dedik mi dedik. Ancak bu çocukluk arkadaşını, akrabalarını ekleyin demek olmuyor. Sakın ha. Sağlıklı bir değerlendirilme yapılabilmesi için akrabaların dışında sizi iyi tanıyan iş arkadaşlarınız gibi insanlar olmalıdır. Bir diğer yapılan hata ise referanslara daha önceden haber vermeyip eklenilmesi. Ayrıca referanslarınızın iletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

422 total views, 1 views today

1995 yılı Kırşehir Kaman doğumlu;Bilişim Teknolojileri mezunu ;Trakya Üniversitesinde işletme bilgi yönetimi bölümü, bölüm ikincisi olarak bitiren ve  mezuniyetini takiben insan Kaynakları  sektörüne kendisini adamış bir gönüllü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir